(PL+48) 531 808 081

info@econgo.eu

  1. pl
  2. en
  3. de

Wzrost inwestycji prywatnych przesądzi o rozwoju polskiej gospodarki w najbliższych latach

29 maja 2024
black and silver laptop computer

Polska gospodarka stoi dziś przed wyzwaniem — praca staje się coraz droższa i trudniej dostępna, a innowacyjność wciąż nie nadąża za światowymi trendami. By utrzymać tempo wzrostu, które towarzyszyło nam przez ostatnie 20 lat, niezbędne są większe inwestycje — zarówno krajowe, jak i zagraniczne.

 

Eksperci z ING Banku Śląskiego i Europejskiego Kongresu Gospodarczego są zgodni: to właśnie odbudowa inwestycji prywatnych zadecyduje o przyszłości polskiego PKB na długie lata. Polska ma teraz „swoje pięć minut” na dynamiczne pobudzenie inwestycji, zwłaszcza w strategicznych sektorach — od transformacji energetycznej, przez cyfryzację i automatyzację, aż po sztuczną inteligencję i nowoczesny transport.

– Przez ostatnie lata polski biznes musiał mierzyć się z serią potężnych wstrząsów: pandemia, wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny, galopująca inflacja i rosnące stopy procentowe. To zniechęciło firmy do odważnych inwestycji — mówi Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. – Jednak sytuacja się stabilizuje, a firmy mimo ostrożności wciąż planują inwestycje na przyszłość.

 

Według raportu „Inwestycje w Polsce oczami biznesu. Regres i nadzieje” trwałe ożywienie inwestycji prywatnych jest kluczowe dla długoterminowego wzrostu gospodarczego. W ostatnich latach Polska rozwijała się głównie dzięki konsumpcji, podczas gdy inwestycje spadały z powodu niejasnych przepisów, zniechęcenia przedsiębiorców oraz wspomnianych wstrząsów. Wskaźnik inwestycji względem PKB spadł z 20,4% w 2015 r. do 16,8% w 2022 r., a w 2023 r. zanotował nieznaczne odbicie do 17,4%, co wciąż jest wynikiem poniżej średniej UE.

 

– Stabilne instytucje, przewidywalne prawo i szanowanie własności to fundamenty, które dodają firmom odwagi do inwestowania. Podobnie zagraniczni inwestorzy zwracają uwagę na jakość polskich instytucji — tłumaczy Benecki. – Firmy wierzą, że warunki będą się poprawiać, a obecne sygnały koniunktury pozwalają patrzeć z umiarkowanym optymizmem na przyszłość.

 

Przedsiębiorcy liczą także na odblokowanie funduszy unijnych, w tym środków z Krajowego Planu Odbudowy, oraz na poprawę wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, co może przyspieszyć inwestycyjny impuls.

 

Najważniejsze sektory przyszłości to transformacja energetyczna (OZE, energetyka jądrowa), magazyny energii, efektywność energetyczna, cyfryzacja i robotyzacja (przemysł 4.0), IT z zastosowaniem AI, transport (zwłaszcza kolej) oraz budownictwo.

 

– Po wybuchu wojny na Ukrainie światowi inwestorzy szukają stabilnych i bliskich partnerów. Polska dzięki współpracy z USA i Unią Europejską jest idealnym miejscem do przenoszenia produkcji bliżej rynków zbytu — mówi Leszek Kąsek z ING Banku Śląskiego.

Przykładem jest Intel, który inwestuje 5 mld dolarów w przeniesienie produkcji półprzewodników z Azji do Polski. Takie inwestycje mogą znacznie przyspieszyć innowacyjność i pozycję Polski w globalnych łańcuchach dostaw.

 

– Polska dysponuje ogromnym potencjałem, m.in. dzięki 300 tys. specjalistów IT, co przewyższa niektóre regiony Europy Środkowej. To świetny moment, by wykorzystać nowe szanse i przyspieszyć rozwój przez kolejne dwie dekady — podkreśla Benecki.

 

– Inwestycje zdecydują, jak będzie wyglądać polska gospodarka w najbliższych latach i dekadach. To czas na intensywną cyfryzację i transformację energetyczną — zarówno w dużych projektach infrastrukturalnych, jak i w firmowych usprawnieniach. Warto to wykorzystać — dodaje Kąsek.