(PL+48) 531 808 081

info@econgo.eu

  1. pl
  2. en
  3. de

Polacy nie ufają eko-komunikatom. Ponad 40% nie potrafi wskazać najbardziej ekologicznej branży

06 grudnia 2023
unsplash-image

Kondycja sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce systematycznie się pogarsza, co potwierdzają dane za trzy pierwsze kwartały 2023 roku. Według analiz InfoCredit, od stycznia do września zawieszono lub zlikwidowano aż 412,8 tys. działalności gospodarczych, podczas gdy założono lub wznowiono jedynie 368,7 tys. To najwyższy wynik od lat, a szczególne zaniepokojenie budzi rosnąca liczba firm zamykanych – z 357,3 tys. w całym 2022 roku do 393,7 tys. tylko w ciągu dziewięciu miesięcy 2023 roku.

Największy udział w tej statystyce mają mikroprzedsiębiorstwa, które – choć wciąż powstają – nie są w stanie zrekompensować rosnącej liczby firm wycofujących się z rynku. Źródłem tych problemów są narastające trudności ekonomiczne, takie jak skutki pandemii, inflacja, wojna w Ukrainie, rosnące koszty prowadzenia działalności oraz zmiany w systemie podatkowym i składkowym (np. Polski Ład).

Dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców będą dwie podwyżki płacy minimalnej w 2024 roku – do 4242 zł od stycznia i 4300 zł od lipca. Taki blisko 20-procentowy wzrost w skali roku może okazać się szczególnie dotkliwy dla firm w mniej zamożnych regionach kraju, gdzie rosnące koszty pracy nie znajdują odzwierciedlenia w poziomie lokalnych przychodów. Przełoży się to również na wzrost składek ZUS, co dodatkowo pogłębi problemy najmniejszych firm.

Eksperci i organizacje przedsiębiorców, m.in. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), wskazują na potrzebę regionalizacji płacy minimalnej. Ich zdaniem zróżnicowanie poziomu wynagrodzenia w zależności od sytuacji gospodarczej poszczególnych regionów mogłoby złagodzić negatywne skutki obecnych regulacji, ograniczyć rozwój szarej strefy oraz zmniejszyć wewnętrzną migrację ekonomiczną.

Obecna polityka wobec MŚP często ignoruje realia lokalne i sektorowe, forsując jednolite rozwiązania dla całego kraju. Tymczasem właśnie ten sektor – stanowiący 99,8% wszystkich firm w Polsce – odgrywa kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy i budowaniu PKB. Jeśli negatywny trend się utrzyma, ostatni kwartał 2023 roku może przynieść kolejne niepokojące rekordy w liczbie zawieszanych i zamykanych firm.