ISO 14001 jest jednym z najbardziej powszechnie stosowanych standardów światowych oraz kluczowym narzędziem biznesowym dla wielu organizacji. Coraz więcej przedsiębiorstw stara się bowiem minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne w kolejnych obszarach swojej działalności. O bardzo wysokiej pozycji standardu świadczy ponad 300 tys. wydanych na całym świecie certyfikatów zgodności z normą ISO 14001.
Co kilka lat przeprowadzana jest aktualizacja normy, która pozwala na skuteczne dostosowywanie jej zakresu do bieżących oczekiwań i potrzeb organizacji. Najnowsza wersja standardu ISO 14001 została nie tylko dostosowana do wymagań rynku, ale także do zmian zaistniałych w wielu pozostałych normach systemów zarządzania (m. in. ISO 9001).
ISO 14001:2015 kładzie szczególny nacisk na konieczność szerszego monitorowania przez organizację wszystkich czynników, które mają bezpośredni wpływ na jej działalność (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych).
Do pozostałych istotnych zaistniałych w normie zmian należy zaliczyć:
wzrost zaangażowania najwyższego kierownictwa w politykę środowiskową, jako czynnika rozwoju organizacji,
nacisk na zdolność organizacji do zapewnienia zgodności funkcjonowania z wymaganiami mających zastosowanie przepisów prawa i innych (zwanymi zobowiązaniami zgodności),
zwiększenie zakresu polityki środowiskowej, ze szczególnym uwzględnieniem proaktywnych inicjatyw,
nacisk na wzrost skuteczności komunikacji i stosowanie strategii komunikacyjnych,
koncepcja myślenia opartego na cyklu życia, biorącego pod uwagę każdy etap danego produktu lub usługi (od opracowania do momentu zakończenia cyklu),
wprowadzenie jako jednego z filarów skuteczności systemu zarządzania środowiskowego podejścia odnoszącego się do ryzyka i szans (proaktywne podejście do zarządzania środowiskowego). Przypominamy, że drugim z filarów jest stosowanie podejścia PDCA.
Nowelizacja normy stanowi zwieńczenie pracy 121 ekspertów, będących członkami Komitetu Technicznego ISO / TC 207 / SC 1.Wszystkich użytkowników dotychczasowej wersji standardu obowiązuje 3 letni okres przejściowy na wprowadzenie nowej wersji w swojej organizacji, liczony od daty oficjalnej publikacji nowej wersji normy.