info@econgo.eu

(PL+48) 531 808 081

  1. pl
  2. en
  3. de

Strategia dekarbonizacji SBTi

25 September 2023

Przedsiębiorstwa definiują cele dekarbonizacji zgodnie z metodologią Science Based Targets Initiative (SBTi)

 

W miarę jak rośnie presja klientów oraz inwestorów na podejmowanie działań związanych z ograniczeniem wpływu na środowisko, zwiększa się poziom wymagań stawianych kierownictwu firmy. Podejmowanie coraz bardziej ambitnych zobowiązań klimatycznych wiąże się z zapotrzebowaniem organizacji na dokładną kalkulację emisji gazów cieplarnianych (eng. GHG - greenhouse gas) we wszystkich trzech zakresach (Scope 1-3), a także świadome zdefiniowanie celów dekarbonizacji wraz z oszacowaniem niezbędnych kosztów na ich realizację.

Czym są cele Science Based Targets („SBT”) oparte o wiedzę naukową?

Cele SBT oparte o wiedzę naukową mają na celu utrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej 2oC w porównaniu do poziomu z lat 1850-1900 (tzw. epoki przedindustrialnej). Inicjatywa Science Based Targets (SBTi) definiuję metodologię, która wspiera ambitne firmy w ustalaniu celów redukcyjnych i transformacji działalności biznesowej tak, aby dopasować ją do realiów przyszłej gospodarki niskoemisyjnej. Przyjęte przez firmy cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych są uważane za „uzasadnione naukowo”, jeśli są zgodne z tym, co według najnowszych badań klimatycznych jest konieczne do osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego. SBTi jest inicjatywą nawiązaną we współpracy pomiędzy CDP, inicjatywą ONZ Global Compact (UNGC), World Resources Institute (WRI), oraz World Wide Fund for Nature (WWF), a także jest jednym ze zobowiązań koalicji We Mean Business.

 

Jaka jest rola Science Based Targets?

Do głównych działań inicjatywy Science Based Targets należy:

  • Definiowanie i promowanie najlepszych praktyk w zakresie redukcji emisji i definiowania celów neutralności klimatycznej.
  • Zapewnianie pomocy technicznej i zasobów eksperckich firmom, które wyznaczają cele klimatyczne zgodne z najnowszymi osiągnięciami wiedzy naukowej.
  • Skupianie zespołu ekspertów, który zapewni firmom niezależną ocenę i walidację celów.
 

Jak wygląda proces aplikacji do inicjatywy Science Based Targets?

Obecnie ponad 2 000 podmiotów z całego świata dołączyło do inicjatyw Science Based Targets. Każda organizacja, bez względu na sektor czy skalę działania, ma możliwość przystąpienia do inicjatywy.

Podmioty zainteresowane dołączeniem do inicjatywy przechodzą przez pięciostopniowy proces:

Zobowiązanie – wyrażenie zainteresowania zamiarem wyznaczenia celu opartego o wiedzę naukową w ciągu dwóch lat od wysłania zobowiązania (czas realizacji: do 2 tygodni)

Wypracowanie strategii – wypracowanie strategii dekarbonizacji (w tym celów dekarbonizacji) zgodnej z kryteriami SBTi (czas realizacji: do 3 miesięcy)

Weryfikacja – wysłanie aplikacji w celu walidacji celu przez SBTi (czas realizacji: do 1 miesiąca)

Komunikacja – publiczna publikacja informacji o wyznaczeniu celu zgodnie z metodologią SBT

Ujawnianie – coroczna publikacja emisji organizacji, wraz z informacją o postępie w realizacji przyjętego zobowiązania