Dzięki wsparciu nowych technologii podnosimy jakość audytu oraz wzmacniamy zaufanie na rynku.
Naszym priorytetem jest zapewnienie ciągłej poprawy jakości audytów sprawozdań finansowych wykonywanych dla klientów poprzez systemowe podejście obejmujące zarówno coraz szersze wykorzystanie rozwiązań cyfrowych, jak i inwestowanie w podnoszenie kompetencji audytorów.
W projektach audytowych coraz częściej wykorzystujemy nowe technologie,
a to oznacza, że rola audytu cały czas się zmienia i rozwija. Nasze kompleksowe podejście opiera się na analizie dużych zbiorów danych – historycznych i aktualnych – oraz uwzględnianiu kontekstu biznesowego i makroekonomicznego. Dzięki temu ograniczamy do minimum ryzyko przeoczenia istotnych informacji, a dodatkowo audytorzy mogą z dużym prawdopodobieństwem prognozować, jak badana spółka będzie radziła sobie w przyszłości.
Naszym celem jest wzmacnianie zaufania na linii klient – audytor, ale także zaufania do samych spółek w oczach banków czy inwestorów - tak istotne szczególnie teraz, w czasach nieustannych zmian i niepewności.
Kontrole i procesy biznesowe
Zarządzanie ryzykiem
Coraz większy stopień skomplikowania biznesu, rosnąca presja organów regulacyjnych, szybki postęp techniczny, a także coraz wyższe wymagania dotyczące sprawności operacyjnej zmuszają organizacje i ich interesariuszy do poszukiwania większej wartości, przejrzystości i zapewnień o prawidłowości działania coraz szerszego spektrum działalności.
Dodając do tego globalizację, tendencję do podejmowania działań zmierzających do obniżenia negatywnego wpływu na środowisko, zwiększone zapotrzebowanie na budowanie centrów usług wspólnych, offshoring i outsourcing mamy do czynienia z sytuacją, gdy spółki coraz częściej widzą korzyści rozszerzenia programów oceny ryzyka i zarządzania ryzykiem poza obszar sprawozdawczości finansowej i ryzyk, które da się ubezpieczyć.
PwC wspiera takie organizacje dostarczając zintegrowanych i kompleksowych rozwiązań i usług. Nasi specjaliści dysponują dogłębną wiedzą branżową, w tym w sektorze usług finansowych i w sektorze publicznym, odpowiednimi kwalifikacjami i umiejętności w zakresie procesów biznesowych, technologii i regulacji. Analizujemy, dokumentujemy, oceniamy i testujemy coraz bardziej kompleksowe procesy i czynności kontrolne w perspektywie finansowej, operacyjnej, zgodności z przepisami prawa oraz IT.
Naszym celem jest wsparcie klientów w zwiększaniu wartości poprzez usprawnienie procesów i skupienie na osiąganiu założonych wyników przez świadczenie usług obejmujących między innymi:
Pomoc w ustanawianiu, dokumentowaniu lub testowaniu środowiska kontroli wewnętrznej
Ocenę środowiska kontroli wewnętrznej, w tym z wykorzystaniem uznawanego na całym świecie zintegrowanego systemu kontroli wewnętrznej COSO
Doradztwo i pomoc w procesach optymalizacji procesów biznesowych i kontroli wewnętrznej
Wsparcie w zakresie zapewnienia jakości projektów
Optymalizację funkcji zapewnienia zgodności z przepisami prawa
Pomoc w przygotowaniu do sprostania wymogom Ustawy Sarbanes – Oxley lub podobnych regulacji, a także testowanie zgodności z tymi wymogami
Ocenę ryzyk związanych z umowami outsourcingowymi i przegląd zgodności z ich zapisami
Raporty poświadczające zgodnie ze standardami SSAE 16 / ISAE 3402 (poprzednio SAS 70)
Raporty SOC 2, SOC 3 oraz według ISRS, ISAE 3000 i innych standardów
Revenue Assurance - identyfikację strumieni przychodów, gdzie następuje ich wyciek lub nie są realizowane oczekiwane korzyści
Ocenę korzyści wynikających z relacji biznesowych, w tym testowanie zgodności z zapisami umów.
Audyt wewnętrzny
Pełna kontrola Twojej organizacji
Kompleksowa optymalizacja procesów w Twojej firmie
Kierowanie dużą firmą obejmuje wiele złożonych procesów i systemów, zarówno zarządczych jak i informatycznych. Procesy opisane są poprzez zasady postępowania, procedury i instrukcje, a systemy konfigurowane tak, aby być w zgodzie z tymi regulacjami
Odpowiedzialność za właściwe zaprojektowanie i działalnie procesów i systemów spoczywa na zarządzie.
Z oczywistych względów członkowie zarządu nie mogą osobiście doglądać wszystkich szczegółów. Ich zadania są w szerokim zakresie delegowane na kadrę menedżerską i innych pracowników. Systemy raportowania powinny dostarczać informacji o kompleksowym działaniu firmy. W praktyce procesy nie zawsze działają poprawnie, konfiguracja systemów z czasem odbiega od przyjętych standardów, a systemy raportowania zawodzą.
Maszyny i urządzenia, aby sprawnie działały, przed uruchomieniem wymagają testów, a następnie okresowych przeglądów, diagnostyki i utrzymania. Podobnie jest z systemami zarządczymi firmy.
Audyt wewnętrzny to funkcja powołana specjalnie do tych zadań. Audytorzy wewnętrzni pomagają zarządowi i kadrze menedżerskiej w upewnieniu się, że procesy i systemy, za które odpowiadają są poprawnie zaprojektowane i działają zgodnie z ich oczekiwaniami biznesowymi. Podejście do tego zadania powinno być profesjonalne, systematyczne, planowe i zorientowane na obszary wysokiego ryzyka i kluczowe dla osiągania wyników.
Wspieramy naszych klientów w powołaniu i rozwoju audytu wewnętrznego. Możemy też wykonywać funkcję audytu wewnętrznego na zasadzie outsourcingu.